Porady

Kalkulator BMI – warto wiedzieć!

Kalkulator BMI – warto wiedzieć!

Kalkulator BMI jest wskaźnikiem wykorzystywanym do oszacowania, czy nasza waga ciała jest prawidłowa i czy nasz styl życia i dieta są właściwe.

Kalkulator BMI pomaga nam uniknąć ryzyka otyłości i różnych chorób związanych z nadwagą.

BMI to wskaźnik stworzony 200 lat temu. Niekiedy wskaźnik BMI nazywany jest również wskaźnikiem Queteleta, od nazwy swojego założyciela, Belga, Adolphe’a Quateleta.

Przy obliczaniu wskaźnika BMI musimy podać tylko takie dane jak: waga, wzrost i płeć. Obliczenie polega na podzieleniu masy ciała w kilogramach przez wzrost do kwadratu podanego w centymetrach.

Wybór płci pomaga w obliczeniu wskaźnika BMI, ponieważ z przyczyn biologicznych prawidłowa zawartość tłuszczu u kobiet jest wyższa niż u mężczyzn.

Skala BMI:

  • do 16: wygłodzenie
  • od 16 do 17: wychudzenie
  • od 17 do 18.5: niedowaga – przy wskaźniku od poniżej 16 do 18,5 należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyn wychudzenia i dobrania odpowiedniej diety.
  • od 18.5 do 25: wartość prawidłowa – wskaźnik BMI wskazuje, że Twoja masa ciała jest prawidłowa do wzrostu.
  • od 25 do 30: nadwaga – Twoje BMI jest trochę za wysokie. Wystarczy wprowadzić aktywność fizyczną i wprowadzić odpowiednią dietę.
  • od 30 do 35: I stopień otyłości – ryzyko wystąpienia chorób związanych z nadwagą. Powinnaś zmienić swój styl życia oraz odżywiania. Wprowadź również aktywność fizyczną.
  • od 35 do 40: II stopień otyłości – konieczna jest konsultacja z lekarzem, który pomoże Ci w walce z nadwagą.
  • powyżej 40: III stopień otyłości – ryzyko wystąpienia chorób związanych z nadwaga jest bardzo wysokie.

Wskaźnik BMI a wiek

Im jesteśmy starsi tym bardziej maleje nasza masa mięśniowa oraz kości, a także rośnie ilość tkanki tłuszczowej. Należy wziąć pod uwagę, że wskaźnik BMI nie uwzględnia w swoim zapisie, zachodzącego w organizmie procesu starzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.