Porady

Wizyta u ginekologa – ważne informacje!!

Wizyta u ginekologa – ważne informacje!!

Pierwsza wizyta u ginekologa na pewno jest bardzo stresująca dla młodej dziewczyny. Najlepiej udać się na wizytę zaraz po pierwszej miesiączce lub kiedy zamierzasz rozpocząć współżycie.

Niestety w dzisiejszych czasach dziewczyny decydują się na pierwszą wizytę u ginekologa dopiero jak zajdą w ciążę. Ważne jest, aby na początek wybrać sprawdzonego, doświadczonego i polecanego lekarza.

Niepokojące objawy

Powinnaś niezwłocznie udać się do ginekologa, gdy zauważysz niepokojące objawy takie jak: pieczenie, świąd lub upławy, masz nieregularne miesiączki, silne bóle podbrzusza, ból lub dyskomfort po stosunku i wszelkie inne niepokojące objawy, które wzbudzają twój niepokój.

Najlepszym ubraniem na wizytę u ginekologa jest oczywiście spódnica, ponieważ nie każdy lekarz ma narzutkę lub parawan. W spódnicy na pewno będziesz czuła się komfortowo.

Przed wizytą u lekarza wypróżnij się i podmyj bardzo delikatnie z wierzchu, ważne jest, aby nie wypłukać wydzieliny z pochwy, ponieważ lekarz może chcieć ją pobrać do badania. Nie należy również używać dezodorantów ani pudrów do higieny intymnej.

Każda kobieta niezależnie od wieku powinna chodzić do lekarza przynajmniej raz w roku. Wizytę najlepiej ustalić ok. 10 dnia od zakończenia krwawienia. 2 – 3 dni przed wizytą nie należy używać leków dopochwowych oraz nie przeprowadzać irygacji, czyli płukania pochwy specjalnymi preparatami. Przed wizytą zaleca się również abstynencję seksualną przez minimum 2 dni.

Kobiety ok. 30-tki powinny częściej chodzić na badania ginekologiczne, ponieważ w tym wieku występuje wysokie ryzyko endometriozy.

Najczęściej zadawane pytania przez ginekologa:

– w jakim wieku wystąpiła pierwsza miesiączka

– czy krwawienia są regularne

– czy rozpoczęłaś współżycie płciowe

– czy masz stałego partnera

– czy stosujesz środki antykoncepcyjne

– czy podczas stosunku odczuwasz dolegliwości takie jak: ból lub suchość pochwy

– data wystąpienia ostatniej miesiączki

– ile dni ma cykl miesiączkowy

– czy miesiączka jest w normie, obfita lub skąpa

– czy poddawałaś się jakimś zabiegom ginekologicznym

– czy któraś z kobiet w twojej najbliższej rodzinie chorowała na raka szyjki macicy lub raka piersi

– czy byłaś w ciąży, poroniłaś lub usunęłaś ciążę

– czy podczas okresu odczuwasz silne bóle podbrzusza, zawroty głowy lub nudności

Badanie ginekologiczne może i nie należy do przyjemnych, ale też nie jest bolesne. Kobieta podczas badania odczuwa bardziej dyskomfort spowodowany nagością i wstydem niż ból.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.