Porady

Smog – wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Smog – wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Smog jest to mieszanka dymu i mgły. Największymi źródłami zanieczyszczenia powietrza są domowe piece grzewcze, transport samochodowy oraz zakłady przemysłowe. Kiedy na zewnątrz panuje bezwietrzna pogoda, pyły i dymy zamiast ulatywać do góry, zalegają na niewielkich wysokościach i pozostają tam do czasu, aż pojawi się wiatr.

Smog i jego wpływ na zdrowie

Kontakt ze smogiem powoduje: podrażnienie spojówek, tchawicy i krtani, stany zapalne płuc oraz zmęczenie i ból głowy.

Wieloletni kontakt z zanieczyszczeniami powietrza może prowadzić nawet do rozwoju raka zatok, raka płuc, a także nowotworu gardła, krtani, jamy ustnej oraz przełyku.

Pyły zawieszone przenikają przez ściany pęcherzyków płuc i trafiają do naczyń płucnych, a także do układu krwionośnego. Może to powodować choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu serca oraz nadciśnienia tętniczego. Nasila się również niewydolność serca, co może prowadzić do nagłej śmierci sercowej.

Na skutki smogu najbardziej narażone są osoby powyżej 65. roku życia, osoby chorujące na chorobę wieńcową lub cukrzycę oraz osoby palące tytoń.

Jak zabezpieczyć się przed skutkami wdychania smogu

Zabezpieczenie się przed wdychaniem smogu jest bardzo trudne. Jednym ze sposobów jest monitorowanie jakości powietrza i zwracanie uwagi na to, czy mamy do czynienia z przekroczeniem norm.

W mieszkaniu możemy używać oczyszczacza powietrza, a w trakcie, kiedy normy są przekroczone należy unikać wietrzenia pomieszczeń.

W czasie, gdy na zewnątrz jest smog, wychodząc na zewnątrz powinniśmy zabezpieczyć się w specjalne maski, które pomogą nam ograniczyć wdychanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.