Rośliny

Juka gwatemalska

Juka gwatemalska

Pochodzi w Meksyku i Ameryki Środkowej. W naturze dorasta nawet do 10 metrów, natomiast w naszym klimacie uprawiana jest jedynie jako ozdobna roślina doniczkowa.

Wysokość juki tej odmiany może wynosić od 60 do nawet 120 cm. Średnica pióropusza zielonych liści osiąga około 30 cm. Liście są matowe, ciemnozielone, spiczaste i ostro zakończone.

Roślina ta jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Wymaga jedynie dużo światła, ale nie powinna stać bezpośrednio za szybą południowego okna. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, najlepiej specjalne do juk, palm i dracen. Wiosną i latem można wystawić ją na balkon, taras lub do ogrodu. W ciemnych miejscach juka wiotczeje, a liście stają się jasnozielone.

Latem jukę należy podlewać 2 – 3 razy w tygodniu, natomiast zimą co około 10 dni. Bardzo lubi zraszanie. Nie należy doprowadzać do przeschnięcia ziemi w doniczce.

Zimą juka nie powinna znajdować się w okolicy grzejnika, jeżeli nie ma innego miejsca, roślinę należy ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą. W tym okresie optymalna temperatura dla niej to około 15 st. C. Wiosną i latem juka powinna mieć zapewnioną temperaturę w okolicach 23 st. C.

Juki nie należy przelewać, ponieważ może to powodować więdnięcie i opadanie liści oraz gnicie korzeni i pnia.

Liście należy czyścić lekko zwilżoną ściereczką. Nie należy stosować żadnych środków do nabłyszczania liści.

Jukę można łatwo rozmnożyć przez odrosty pędowe. Należy umieścić je w naczyniu z wodą, aż puszczą korzenie.

Juka uprawiana w domu zazwyczaj nie kwitnie, ponieważ do tego potrzebuje warunków szklarniowych.

Ciekawostki:

Juka gwatemalska zwana jest również słoniostopą, ponieważ jej szeroki i szarobrązowy pień przypomina słoniową stopę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.