Rośliny

Difenbachia – pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Difenbachia – pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Difenbachia jest rośliną dekoracyjną o bardzo ozdobnych liściach. Pochodzi z rejonów tropikalnych, głównie z Argentyny i Paragwaju oraz Meksyku. W warunkach domowych, w zależności od odmiany, liście osiągają nawet do 25 cm długości.

Odpowiednie stanowisko dla tej rośliny powinno być jasne lub półcieniste. Nie należy narażać jej na bezpośrednie słońce. Za mała ilość światła powoduje, że liście staną się jednolicie zielone i małe.

Difenbachia powinna mieć zapewnioną wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami.

Nie powinna stać bezpośrednio na zimnej podłodze.

Roślinę należy podlewać dużą ilością wody. Powinna mieć cały czas wilgotne podłoże. W okresie letnim podlewać należy nawet 2 lub 3 razy na tydzień. Natomiast zimą należy zapewnić jej jedynie lekko wilgotną ziemię w doniczce.

Difenbachia lubi zraszanie. Nie należy narażać jej na przeciągi, ponieważ zacznie chorować.

Optymalna temperatura w pomieszczeniu to 16 – 19 st. C. Difenbachia przez krótki czas znosi również temperaturę do 12 st C – jednak jeżeli zostanie narażona na taki spadek temperatury to może zacząć gubić dolne liście.

Ze względu na duże liście tej rośliny, należy czyścic je zwilżoną ściereczką. Nie należy stosować środków nabłyszczających.

Liście, które obumierają należy usuwać.

Z czasem starsze egzemplarze rośliny zaczynają tracić liście. Aby odmłodzić roślinę należy łodygę ściąć na wysokości ok. 10 – 12 cm nad ziemią. Po takim przycięciu z dolnej części łodygi powinny wybijać nowe pędy. Najlepiej robić to wiosną.

Rozmnożyć roślinę można poprzez ukorzenienie (np.: w wodzie lub mieszance z toru i piasku) fragmentów łodygi lub wierzchołkowych liści, czyli części łodygi z liśćmi. Młode sadzonki najlepiej przechowywać w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 21 st C i nie jest wyższa niż 25 st. C. Roślina bardzo dobrze i szybko się ukorzenia.

Difenbachia w warunkach domowych kwitnie bardzo rzadko. Jej kwitnienie ma swoje minusy, ponieważ kwiaty bardzo wyczerpują roślinę, co może doprowadzić do zrzucania przez nią liści. Z tego powodu, gdy tylko pojawią się kwiaty, należy je jak najszybciej usunąć.

Roślina ta ma ponad 50 odmian. Różnią się wielkością oraz wzorem na liściach.

 

Choroby difenbachii spowodowane są zazwyczaj przez:

– zbyt niską temperaturę w pomieszczeniu (żółknięcie liści). W takim przypadku roślinę należy przenieść do cieplejszego pomieszczenia.

– zalanie (powoduje gnicie korzeni i żółknięcie liści). Należy ograniczyć podlewanie.

– zbyt mała ilość światła (liście stają się całe zielone, tracą swoje ubarwienie). Należy jej zapewnić odpowiednia ilość światła.

– zbyt duże nasłonecznienie (żółknięcie liści). Należy przenieść ją w miejsce, gdzie nie będzie narażona na bezpośrednie słońce.

– Difenbachię często atakuje tzw. szara pleśń. Która powoduje powstawanie brunatnych plam na łodydze oraz puszystego, szarego nalotu.

 

Ciekawostka:

Difenbachia ma trujący sok, który wpływa drażniąco na skórę, dlatego podczas przesadzania lub rozmnażania należy zakładać rękawiczki. Po dostaniu się soku do oczu lub jamy ustnej należy jak najszybciej przemyć te miejsca wodą.

Roślina nie powinna znajdować się w pomieszczeniu, gdzie mają do niej dostęp małe dzieci i zwierzęta domowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.