Rośliny

Medinilla wspaniała – pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Medinilla wspaniała – pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Jest to bardzo ozdobna roślina doniczkowa pochodząca z Filipin. W warunkach naturalnych dorasta do 3 metrów, natomiast w uprawie doniczkowej do 1,5 metra. Jest rośliną rozłożystą, dlatego wymaga sporo miejsca.

Roślina ta ma skórzaste, owalne liście.

Kwiaty to zwisające grona z intensywnie różowymi kwiatuszkami z żółtymi pręcikami. Mogą mieć nawet 35 – 40 cm. Medinilla zaczyna kwitnąć już wczesną wiosną (marzec / kwiecień), a kwiaty utrzymują się przez parę tygodni. Z czasem kwiaty zmieniają się w owocostan, który jest piękną ozdobą przez całe lato.

Przekwitnięte kwiatostany należy regularnie usuwać, ponieważ osłabiają kwitnienie.

Podczas kwitnienia pędy kwiatowe warto podpierać, np.: pędami bambusa.

Podłoże powinno być przepuszczalne, lekkie, żyzne z dodatkiem, np.: kory. Ciężka gleba może spowodować obumarcie rośliny.

Miejsce w którym będzie stała medinilla powinno być jasne, rozproszone, a roślina nie może być bezpośrednio narażona na promienie słoneczne, ponieważ może to spowodować poparzenie liści.

Medinillę podlewa się w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi trochę przeschnie. Rośliny tej nie należy przelewać, ponieważ korzenie mogą zacząć gnić.

W zimie należy ograniczyć podlewanie, a podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne. W tym okresie należy ją również często zraszać, ponieważ zapobiega to brązowieniu końcówek liści.

Doniczkę z tą rośliną można postawić na podstawce wypełnionej kamyczkami lub drenażem, ale doniczka nie może dotykać lustra wody.

Medinilla bardzo lubi zraszanie, jednak należy uważać, aby nie zmoczyć kwiatów.

Odpowiednia temperatura dla niej to 20 – 27 st. C. W stanie spoczynku (październik – luty) roślinę powinno przenieść się do chłodniejszego pomieszczenia (ok. 15 st. C.)

Można ją rozmnożyć przez nasiona, ale jest to dosyć trudne. Nasiona znajdują się w zawiązanych przez medinillę owoców. Wysiewa się je na ziemię w doniczce i należy utrzymywać stałą wysoką wilgotność powietrza i ziemi. Doniczkę z nasionami należy trzymać w temperaturze 21 – 24 st. C.

Ciekawostka:

Medinilla podczas kwitnienia nie może być przestawiana, ponieważ zacznie gubić pąki kwiatowe.

Na niedobór światła lub brak okresu spoczynku roślina zareaguje zahamowaniem kwitnienia.

Medinilla nie lubi dotykania i przeciągów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.