Rośliny

Muchołówka – odpowiednia pielęgnacja!

Muchołówka – odpowiednia pielęgnacja!

Należy do rodziny Rosiczkowatych. Jest rośliną owadożerną i skomplikowaną w uprawie, ponieważ jest bardzo kapryśna. Pochodzi z Karoliny Północnej i Południowej.

Łodygi muchołówki osiągają do 25 cm, natomiast części pułapkowe do 4 cm.

Muchołówka skutecznie wyłapuje owady, dzięki pułapkom znajdującym się na końcach blaszek liściowych. Insekty są zwabiane między innymi przez zapach oraz intensywne kolory pułapek, które najczęściej są czerwone i szybko reagują na dotyk owada.

Pułapka zamyka się w kilka sekund, a owad jest trawiony nawet przez ponad tydzień. Po przetrawieniu pułapka ponownie otwiera się, ale rzadko jest zdolna do ponownego zwabienia owada. Pułapki mają również określoną żywotność i może zamykać się i otwierać tylko określoną ilość razy, dlatego nie powinno się prowokować rośliny bez potrzeby.

Kwiaty muchołówki nie są zbyt atrakcyjne. Kwitną na biało i są bardzo małe. Nie powinno się dopuścić do pojawienia się kwiatów, ponieważ jest to bardzo duży wysiłek dla rośliny i może po tym zamrzeć.

Podłoże powinno być torfowe o pH 4 – 5 z domieszką gruboziarnistego piasku (2:1). Należy również zapewnić drenaż.

Muchołówki potrzebują bardzo dużo światła, najlepiej postawić je na południowym lub południowo – wschodnim oknie.

Dzięki zapewnieniu odpowiedniej ilości światła roślina nabiera intensywnego ubarwienia, dzięki czemu bardziej zwabia do siebie owady.

Doniczka w której rośnie muchołówka powinna być szklana.

Optymalna temperatura to 25 – 28 st. C. Latem można wystawić ją na balkon lub taras.

Muchołówki nie należy ani przesuszać ani przelewać. Wodę najlepiej nalewać do podstawki i poczekać ok godziny, aż roślina sama wchłonie odpowiednią ilość. Pozostałą wodę należy wylać.

Woda do podlewania powinna być destylowana, deszczówka lub przegotowana i odstana woda z kranu.

W zimie (grudzień – styczeń) podlewanie należy ograniczyć do minimum i przenieść roślinę do chłodniejszego pomieszczenia w którym temperatura nie jest wyższa niż 10 st. C, np.: do garażu lub piwnicy.

Rośliny nie należy nawozić ani dokarmiać, ponieważ owady lub pajęczaki, które zjada dostarcza jej odpowiednia ilość substancji odżywczych.

Uschnięte liście lub pułapki należy usuwać.

Muchołówkę przesadza się co ok. 3 lata. Należy wtedy wymienić całe podłoże oraz wymienić doniczkę na większą. Można to robić w dowolnej porze roku.

Nie należy dotykać muchołówki, ponieważ roślina bardzo tego nie lubi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.