Rośliny

Peperomia „Rosso” – pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Peperomia „Rosso” – pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Jest to roślina bardzo ozdobna i dosyć łatwa w uprawie.

Ma dekoracyjne mięsiste, błyszczące i ostro zakończone liście, które tworzą zwarte rozety. Liście mają barwę ciemnozieloną od wierzchu, natomiast od spodu są czerwone.

Dorasta do 20 – 25 cm wysokości.

Pochodzi z lasów tropikalnych.

Stanowisko w którym znajduje się peperomia powinno być półcieniste. Rośliny nie należy narażać na bezpośrednie promienie słońca, ponieważ może to spowodować poparzenia liści lub ich odbarwienie.

Zbyt mało światła może doprowadzić do wydłużenia się pędów i pomniejszenia się liści, co nie dodaje uroku roślinie.

Odpowiednia temperatura dla peperomii to 21 – 25 st. C w okresie letnim, natomiast zimą należy zapewnić jej temperaturę wynoszącą około 16 st. C. Rośliny nie powinno się nigdy narażać na spadek temperatury poniżej 10 st. C.

Podłoże dla peperomii powinno być żyzne, przepuszczalne. Do uprawy nadaje się nawet uniwersalna ziemia do kwiatków.

Roślinę należy podlewać niewielkimi dawkami wody, w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Nadmiar wody pozostający w podstawce należy usunąć.

W pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza peperomii nie powinno się zraszać, ponieważ może to powodować wystąpienie plam lub gnicie liści. Zraszać roślinę należy wtedy, gdy znajduje się ona w pomieszczeniu, gdzie jest bardzo suche powietrze.

Ponieważ roślina wymaga dużej wilgotności powietrza, doniczkę należy postawić na podstawce wypełnionej kamykami, ale tak, aby doniczka nie dotykała lustra wody.

Zbyt niska wilgotność powietrza prowadzi do zasychania końcówek listków.

Peperomię można nawozić nawozami do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

Przesadzanie rośliny powinno nastąpić w momencie, gdy jej korzenie przestają mieścić się w doniczce. Zazwyczaj robi się to wczesną wiosną.

Peperomię rozmnażać można poprzez ukorzenienie sadzonek wierzchołkowych (o około 3 cm), które możemy uzyskać podczas podcinania i odmładzania rośliny. Sadzonki należy umieścić w doniczce z odpowiednim podłożem, a następnie przykryć folią, aby roślina miała zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza.

Roślinę odmładza się co 2 – 3 lata.

Dobrym miejscem do uprawy peperomii jest łazienka lub kuchnia, ponieważ w tych pomieszczeniach zazwyczaj jest duża wilgotność powietrza.

Peperomia podczas kwitnienia ma charakterystyczne kwiatostany, które wyglądają jak wydłużone pałeczki.

Ciekawostka:

Peperomia Rosso dzięki swoim niewielkim rozmiarom doskonale nadaje się do kompozycji lasu w słoiku.

Peperomia nazywana jest również pieprzówką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.