Porady

Symbolika kwiatów

Symbolika kwiatów

Wręczając komuś kwiaty rzadko zastanawiamy się nad ich znaczeniem. Zazwyczaj wybieramy te, które nam się najbardziej podobają. Jednak gatunek kwiatów i ich kolor mają duże znaczenie. Źle wybrany kolor może wszystko zniszczyć. Warto pamiętać, że kwiaty doskonale przekazują to co czujemy i czasami znaczą więcej niż jedno słowo.

* Frezje – „szanuję Cię”, wyraz uznania i radości, ale również zaproszenie do flirtu.

* Tulipany – „dobrze mi z Tobą”, „miło Cię widzieć”, jeżeli są czerwone oznaczają wyraz miłości („Kocham Cię”), natomiast żółte oznaczają zawiedzioną miłość, która niedługo się skończy.

* Goździki – kwiaty te mają wiele znaczeń: białe oznaczają niewinność oraz szczerość zamiarów względem nas, żółte oznaczają pogardę, czerwone – podziw oraz tęsknotę, natomiast różowe – wieczną pamięć, „Nigdy Cię nie zapomnę”.

* Żonkil – symbolizują zazdrość, miłość bez wzajemności, zawiść, zdradę lub nieodwzajemnioną miłość.

* Lilie – oznaczają czystość uczuć, niewinność, najlepsze życzenia oraz poważne zamiary wobec ukochanej.

* Niezapominajki – „Nie zapomnij o mnie”, ale również prośba o stworzenie z nami stałego związku opierającego się na miłości, bądź przyjaźni.

* Storczyki – symbolizują zmysłowość, doskonałość, głębokie uczucia oraz fascynację drugą osobą.

* Bratki – „Myślę o Tobie”, prośba o to, by obdarowana osoba również o nas pamiętała. Oznacza, że osoba, która daje nam te kwiaty pragnie, abyśmy odwzajemnili jej uczucia.

* Bez – jest to kwiat przyjaźni, miłości i radości w zależności od koloru. Bez biały oznacza miłość („Kochajmy się”), natomiast fioletowy „Moje serce należy do Ciebie”.

* Stokrotka – oznacza doskonałość oraz zrozumienie.

* Chryzantemy – zazwyczaj kojarzą nam się ze świętem zmarłych, dlatego nie powinno obdarowywać się nimi innych osób. Jednak w zależności od koloru mogą oznaczać co innego niż smutek i zadumę, ponieważ czerwona oznacza „Kocham”, różowa – oddanie, „Jestem Twój na zawsze”, biała – oznacza „Stara miłość nie rdzewieje”, żółta – brak zaufania, a złocista – ciągłą pamięć o ukochanej osobie.

* Fiołek – zazwyczaj oznaczają tęsknotę, miłość i wierność, lecz Fiołek wonny i alpejski symbolizuje tęsknotę, smutek i żal, że ktoś bliski o nas zapomniał.

* Hiacynt – symbolizują przykrość z powodu niewłaściwego zachowania bliskiej osoby, „Cierpię przez Ciebie”, ale w zależności od koloru mają jednak inne znaczenie. Biały oznacza bezinteresowną sympatię, różowy – gorliwość, żółty – szczęście z powodu miłości, fioletowy – prośba o wybaczenie, „Przykro mi”, albo prośba o obdarzenie większą miłością. Hiacynt błękitny oznacza stałość w uczuciach.

* Irys – zazwyczaj symbolizuje zaufanie, jednak wyjątek stanowi Irys niebieski i fioletowy. Niebieski oznacza oziębłość, a fiolet to, że ktoś bliski już o nas zapomniał. „Już Cię nie pamiętam”.

* Piwonia – wyraz nieśmiałości i wstydu, oznacza również „rozchmurz się”, „Otoczę Cię opieką”.

* Konwalie – symbolizują delikatność, nieśmiałość, a także to, że obdarowana nimi dziewczyna jest bardzo ładna.

* Cyklamen – jeżeli ten kwiat dostanie się od swojego partnera oznacza to rozstanie, ostateczny koniec miłości bez możliwości pogodzenia się i powrotu.

* Słonecznik – oznaka adoracji.

* Krokus – „Cieszę się, że Cię widzę”, oznacza również miłość i szacunek.

* Narcyz – ten kwiat wyraża obłudę, a także „Kompromitujesz się”, „Jesteś bez serca”.

* Gerbera – biała oznacza hołd, czerwona – walkę o wielką miłość.

* Aster – biały ma wymowę „Cieszę się, że czujesz się kochana”, natomiast czerwony „Kocham się bardziej niż Ty mnie”.

* Margerytka – „Jesteś najpiękniejsza”.

* Jaśmin – „Czy chcesz być ze mną”.

* Hortensja – oznacza zranione serce, zazdrość, smutek.

* Maciejka – oznacza akceptację.

* Kaktus – ich dawanie to próba ostrzeżenia drugiej osoby.

* Rumianek – „Jestem oddany tylko Tobie”.

* Malwa – oznacza gościnność.

* Mak – próba pogodzenia się, „puść w niepamięć nieporozumienia”, „wybacz mi”.

* Orchidea – oznacza zmysłowość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.