Bez kategorii,  Porady

Higiena intymna kobiet – wszystko co warto wiedzieć!

Higiena intymna kobiet – wszystko co warto wiedzieć!

Delikatne miejsca intymne wymagają odpowiedniej higieny, innej niż pozostałe części ciała.

Mycie

Do mycia miejsc intymnych nie należy używać żeli pod prysznic ani mydeł, ponieważ naruszają one naturalną barierę ochronną pochwy. Do mycia należy używać specjalnych żeli do higieny intymnej, które nie mają żadnych zapachów.

Nieustanne mycie i szorowanie jest niewskazane, ponieważ niszczy to naturalny odczyn błony śluzowej pochwy i prowadzi do infekcji. Należy podmywać się dwa razy dziennie zawsze od przodu do tyłu. Do mycia nie używaj gąbki ani myjki, ponieważ jest to źródło bakterii i zarazków.

Podczas miesiączki powinno się podmywać częściej, najlepiej podczas każdej zmiany tamponu lub podpaski.

Tampony i podpaski

Tampony powinno się zmieniać co najmniej co 3 godziny. Kobiety, które mają nadżerkę, spiralę, zapalenie przydatków lub upławy powinny używać podpasek, które zaleca się zmieniać co 2 – 4 godzin. Należy pamiętać, że podpaski mogą wywołać swędzenie, pieczenie lub mogą nawet uczulać.

Odżywianie, a zapach miejsc intymnych

Zapach miejsc intymnych ma bardzo ścisły związek z tym co kobieta je. Jeżeli spożywa dużo chipsów, ryb lub pszennych sucharów, to zapach będzie nieprzyjemny.

Jedzenie dużej ilości słodyczy może wywoływać grzybicę.

Bielizna

Ciasna bielizna lub stringi nie sprzyjają w prawidłowym utrzymaniu higieny intymnej, ponieważ wytwarza się wtedy ciepło, które powoduje rozwój bakterii. Nie zalecane jest również noszenie ciasnych spodni i dżinsów.

Infekcje intymne

W razie wystąpienia infekcji intymnych należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa, który zapisze odpowiednie leki lub maści. Zalecane jest również przemywanie okolic intymnych takimi ziołami jak: rokitnik zwyczajny, rumianek, lawenda, kora dębu, krwawnik, szałwia, nagietek lub babka lancetowata.

Depilacja

Nie od dzisiaj wiadomo, że depilacja sprzyja infekcjom skórnym i intymnym. Do ran powstałych podczas golenia golarką, łatwo wnikają patogeny.

Aby uniknąć problemów należy golić się rzadziej, zostawiając włoski w okolicy warg sromowych i na wzgórku łonowym, dla łatwiejszej higieny włoski te można skrócić trymerem.

Golarka do golenia miejsc intymnych powinna być zawsze ostra, czysta i zdezynfekowana.

Higiena intymna a stosunek

Należy dbać o higienę intymną przed stosunkiem, a po nim należy oddać mocz i przemyć pochwę żelem do higieny intymnej.

Jeżeli masz skłonności do infekcji i grzybic to unikaj długich i gorących kąpieli, kosmetyków do kąpieli z silnymi detergentami, używania tamponów oraz dopochwowych środków antykoncepcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.