Bez kategorii,  Porady

Czynniki powodujące trudności z zajściem w ciążę – warto wiedzieć !!

Czynniki powodujące trudności z zajściem w ciążę – warto wiedzieć !!

Kobiety, które planują zajść w ciążę powinny unikać poniższych czynników, ponieważ mogą one zmniejszać płodność i powodować problemy z zajściem w ciążę.

Otyłość
Otyłość negatywnie wpływa na pracę gospodarki hormonalnej, która ma ogromne znaczenie dla kobiecej płodności. Otyłe kobiety są bardziej narażone na wystąpienie zespołu policystycznych jajników. Jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń u kobiet w wieku rozdrodczym.

Intensywne ćwiczenia
Regularne i intensywne ćwiczenia pomagają utrzymać szczupłe i jędrne ciało, lecz mogą zaburzać cykl owulacyjny. Kobiety, które ćwiczą w sposób zaawansowany mogą mieć większe problemy z zajściem w ciążę.

Stres
Napięcie nerwowe bardzo negatywnie wpływa na układ hormonalny. Zwiększony i długotrwały stres może być przyczyną cykli bezowulacyjnych, które utrudniają zagnieżdżenie się zarodka.

Sen
Brak snu lub za krótki czas wypoczynku może również doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę. Dzieje się tak, ponieważ może to doprowadzić do nadwyrężenia funkcji układu immunologicznego oraz zakłócić przebieg cyklu miesięcznego.

Papierosy
Związki zawarte w dymie papierosowym zaburzają pracę układu hormonalnego.

Niedowaga
Kobiety, które mają zbyt niskie BMI mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Niedowaga wiąże się z niedoborem leptyny, czyli hormonu kontrolującego uczucie sytości i głodu. Niskie stężenie leptyny może powodować zaburzenia miesiączkowania.

Wiek
Im kobieta jest starsza tym trudniej zajść jej w ciążę. Według lekarzy najlepszy czas na zajście w ciążę, jest między 18 a 25 rokiem życia. Przekroczenie tego wieku może zmniejszyć szanse na poczęcie dziecka, a z każdym kolejnym rokiem szanse te się jeszcze bardziej zmniejszają.

Alkohol
Nadużywanie alkoholu upośledza płodność u kobiet i mężczyzn. Nadmiar alkoholu u kobiet powoduje problemy z owulacją, natomiast u mężczyzn zmniejsza ilość plemników.

Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy może powodować ryzyko wystąpienia poronień i powikłań ciąży. Może również utrudnić zajście w ciążę. Kobieta, która planuje potomstwo powinna najpierw zrobić badania pod kątem hormonów tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.