Porady

Biedronki azjatyckie!! Czy są groźne dla ludzi? Skąd się wzięły?

Biedronki azjatyckie!! Czy są groźne dla ludzi? Skąd się wzięły?

Od początku października w całej Polsce pokazała się bardzo duża liczba biedronek. Są to biedronki azjatyckie, czyli gatunek chrząszcza.

Biedronka azjatycka wyhodowana została, aby ograniczać populacje mszyc, lecz niestety wymknęło się to spod kontroli.

Niektóre gatunki biedronek azjatyckich są bardzo podobne do naszych rodzimych biedronek. Biedronki azjatyckie są zmienne w ubarwieniu, mogą być żółte z czarnymi kropkami lub czarne z czerwonymi kropkami i mieć od 0 do 23 kropek. Dodatkowo mają za głową czarny rysunek w kształcie litery „M”. Niektóre osobniki mogą mieć nawet 8 mm długości i wydają do 5 pokoleń w ciągu roku. Żyją przeciętnie od 30 do 90 dni.

Biedronki azjatyckie pochodzą z południowo – wschodniej Azji i są zagrożeniem dla naszych rodzimych biedronek.

W październiku biedronki azjatyckie szukają ciepła i miejsc do zimowania, gdzie mogą zapaść w stan hibernacji. Zazwyczaj są to zakamarki miejsc mieszkalnych. Najczęściej są widziane w pobliżu kaloryferów, okien i parapetów.

Czy są zagrożeniem? Biedronka azjatycka może ugryźć ludzi i zwierzęta, co może prowadzić do reakcji alergicznych skóry i dróg oddechowych, zapalenia spojówek, obrzęku naczynioruchowego, pokrzywki lub astmy. Należy jednak pamiętać, że biedronki azjatyckie nie przenoszą żadnych chorób. Ślady po ukąszeniu mogą być widoczne przez kilka dni.

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich?

Jedynym sposobem jest zamontowanie w oknie siatki o bardzo małych oczkach. Nie poleca się używania środków chemicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.