Porady

Policzyli, ile kosztuje utrzymanie dziecka do osiemnastego roku życia. Kwota jest zaskakująca

Policzyli, ile kosztuje utrzymanie dziecka do osiemnastego roku życia. Kwota jest zaskakująca

Pojawienie się dziecka przynosi wiele radości i szczęścia, ale wiąże się również z wieloma wydatkami.

Raport „Ile kosztuje dziecko” przedstawia wyniki badań przeprowadzonych we wrześniu tego roku przez ośrodek SW Research na reprezentatywnej grupie 1000 rodziców.

Badania wykazały, że już podczas przygotowań do narodzin dziecka rodzice wydają średnio około 8,5 tysiąca złotych. Pieniądze te przeznaczane są głównie na sprzęt dla niemowlaka, ubranka, badania oraz inne niezbędne rzeczy.

Wydatki bardzo znacznie wzrastają po narodzinach dziecka. Rachunki za media takie jak: prąd, woda i gaz wzrastają średnio o 200 złotych miesięcznie. W przypadku kosmetyków i chemii gospodarczej jest to wzrost o 260 złotych. Więcej wydajemy także na żywność – z raportu wynika, że kwota ta zwiększa się średnio o 300 złotych miesięcznie.

Podsumować należy również koszty opieki lekarskiej. Wyłącznie z darmowych publicznych usług korzysta 31 procent rodziców. Pozostali wybierają lekarzy prywatnych. Na których wydają średnio 314 złotych miesięcznie.

Gdy dziecko jest niemowlakiem, miesięcznie wydajemy na nie średnio 1050 złotych. Z kolei w przypadku starszych dzieci kwota ta wzrasta do 1500 złotych. To w ciągu osiemnastu lat życia daje sporą sumę. Z raportu wynika, że łącznie rodzice wydają na dziecko w tym okresie 305 tysięcy złotych.

Z raportu dowiadujemy się również, że jeśli rodzice decydują się na utrzymywanie swojego dziecka również podczas studiów, muszą liczyć się z kolejnym wydatkiem w wysokości ponad 130 000 zł. Można zatem przyjąć, że wychowanie jednego dziecka, aż do jego wejścia w dorosłość (ukończenia studiów), to koszt blisko pół miliona złotych.

Jest to wydatek porównywalny z kosztami nabycia mieszkania w dużym mieście w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.