Porady

W jakich krajach kobiety mają wolne w czasie okresu?

W jakich krajach kobiety mają wolne w czasie okresu?

Wiele kobiet bardzo źle znosi miesiączkę. Większość ma duże pogorszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego oraz silne bóle. To właśnie z tych powodów niektóre kraje wprowadziły urlopy menstruacyjne.

Włochy

Jest to pierwszy kraj europejki, który wprowadził urlop menstruacyjny.

Tajwan

Od 2013 roku także kobiety z tego kraju mogą spokojnie zostać w domu podczas ciężkich dni. Tajwan wprowadził taki urlop w ramach poprawki do ustawy o Równości Kobiet i Mężczyzn w Zatrudnieniu. Przysługuje im 3 dni wolne w miesiącu.

Korea Południowa

W tym kraju przysługuje 1 dzień wolny z powodu miesiączki. Niestety wiele kobiet z tego kraju niechętnie korzysta z przysługującego im dnia wolnego.

Chiny

W Chinach prawo do urlopu przysługuje mieszkankom Shanxi i Hubei. O wolnym decyduje lekarz.

Indonezja

Tutaj kobiety mają 2 dni wolnego w miesiącu.

Zambia

W tym kraju 1 dzień wolnego nazywany jest „Dniem Matki” – co ciekawe, przysługuje on kobietom mającym dzieci, ale także bezdzietnym kobietom. Dzień wolny jest uregulowany prawnie jako jeden z paragrafów prawa pracy, a pracodawcom, którzy go nie respektują, grożą sankcje karne.

Niektóre kobiety potrzebujące urlopu menstruacyjnego mogłyby jednak poczuć się skrępowane świadomością, że wszyscy w pracy wiedzieliby, kiedy mają „te dni”.

Czy takie dni wolne sprawdziłyby się w Polsce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.