Rośliny

Róża doniczkowa – odpowiednia pielęgnacja!

Róża doniczkowa – odpowiednia pielęgnacja!

Róża osiąga wysokość od 30 do 50 cm. Jej kwiaty są niezwykle piękne i mają średnicę nawet do 3 cm. Występuje w kolorze żółtym, czerwonym, białym i różowym. Można również spotkać róże dwukolorowe. Roślina kwitnie od marca do października.

Ziemia w doniczce powinna być przepuszczalna, z drenażem, aby woda mogła być odpowiednio odprowadzana. Podłoże należy wymieniać co 2 – 3 lata, przed okresem wegetacyjnym.

Stanowisko dla róży powinno być nasłonecznione, lecz nie powinno narażać się rośliny na bezpośrednie słońce, ponieważ uschnie.

Róże należy podlewać regularnie tak, aby ziemia nie była ani za sucha, ani zbyt mokra. Wodę najlepiej nalewać do podstawki, a nie bezpośrednio do rośliny.

Liście róży powinny być często zraszane, ponieważ przedłuża to kwitnienie. Jednak należy uważać, aby nie zraszać przy tym kwiatów i nie robić tego, gdy róża narażona jest na bezpośrednie słońce, ponieważ może to doprowadzić do jej poparzenia.

Podczas kwitnienia należy regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty.

W pomieszczeniu, w którym stoi róża temperatura nie powinna przekraczać 20 st. C. Gdy temperatura będzie wyższa roślina zacznie gubić pąki kwiatowe oraz listki.

Róża doniczkowa ma jednak jeden minus – nie może stać zbyt długo w mieszkaniu, ponieważ zaczyna tracić liście. Dlatego zaraz po przymrozkach należy wynieść ją do ogrodu lub na taras/balkon.

Nawożenie róży powinno odbywać się maksymalnie raz w tygodniu w okresie od marca do sierpnia. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne nawozy dla róż.

Roślinę można przycinać wiosną. Należy wtedy usunąć przemrożone i obumarłe pędy. Umożliwi to obfite kwitnienie.

Zimą (październik – marzec) różę należy przenieść do pomieszczenia, gdzie nie będzie narażona na mróz, a temperatura w pomieszczeniu nie będzie wyższa niż 15 st. C. Miejsce powinno być jasne.

W lutym lub na początku marcu roślinę należy stopniowo przyzwyczajać do wyższej temperatury (ok. 15 – 20 st. C).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.