Porady

Etapy każdego związku – na którym z nich jesteś? Sprawdź!

Etapy każdego związku – na którym z nich jesteś? Sprawdź!

Miłość przychodzi łatwo, jednak utrzymać ją przez kolejne lata jest bardzo trudno i wymaga to wielkiego poświęcenia. Właśnie dlatego każdy związek przechodzi przez kilka etapów.

Etap I

Romans / zauroczenie

Na początku związku każdy patrzy przez różowe okulary. Nie dostrzegamy żadnych wad u partnera, jest dla nas idealny, najlepszy i ciągle o nim mówimy. Pragniemy wspólnie spędzać każdy wolny czas. Czujemy motylki w brzuchu, a każdy dotyk i pocałunek jest dla nas czymś ekscytującym. Wszystkie spotkania odbywają się w romantycznej i niezastąpionej atmosferze. Etap ten trwa około roku.

Etap II

Realne spojrzenie na rzeczywistość

W tym etapie związku znikają różowe okulary – zaczynamy dostrzegać wady i dociera do nas, że parter jednak nie jest tak całkiem idealny. Zazwyczaj zaczynają nas denerwować zachowania i przyzwyczajenia drugiej osoby. Zaczynają się również wątpliwości co do dalszego spotykania się.

Już na tym etapie pojawiają się pierwsze kłótnie i nieporozumienia.

W tym momencie musimy pamiętać o tym, że w związku najważniejsza jest rozmowa i bliskość. Powinniśmy wzajemnie starać się akceptować dzielące nas różnice.

Jednak na tym etapie wiele par rozstaje się.

Etap III

Stabilizacja

Ten etap charakteryzuje się tym, że już wiecie czego spodziewać się po partnerze. Potraficie już ze sobą szczerze rozmawiać i iść na kompromisy. To jest właśnie klucz do sukcesu. Jesteście już pewni drugiej osoby i zaczynacie planować wspólną przyszłość. Najważniejsze decyzje podejmujecie wspólnie – liczycie się ze zdaniem partnera.

Jednak należy pamiętać o tym, że tutaj zazwyczaj pojawia się nuda i przyzwyczajenie. Dlatego na tym etapie pojawia się niewierność.

Etap IV

Zaangażowanie

Na tym etapie macie już za sobą sporo wspólnych przeżyć, kłótni, kryzysów oraz doświadczeń. Nie wyobrażacie sobie układania życia z kimś innym. Doceniacie bliskość drugiej osoby. W pełni akceptujecie swojego partnera – jego wady, niedoskonałości i przyzwyczajenia.

Rozmawiacie ze sobą otwarcie i szczerze. Zazwyczaj pojawiają się już dokładniejsze plany dotyczące wspólnej przyszłości, np.: dzieci, spraw finansowych.

Etap ten charakteryzuje się rozważaniem ślubu. Ważne jest, aby nie popaść w rutynę i nadal pielęgnować łączące was uczucie.

 

A Wy na którym etapie jesteście? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.